مشکلات دورکاری و راه‌حل‌ها

هورشید:

مشکلات دورکاری و راه‌حل‌ها : بعضی‌ها از دورکاری فقط بخور و بخوابش را شنیده‌اند! فکر می‌کنند که افراد دورکار، به‌علت این‌که هزینۀ رفت‌وآمد تا محل کار را نمی‌دهند، خیلی خوشبختند. البته که درست فکر می‌کنند! ما فریلنسرها خیلی خوشبختیم که روزانه حداقل 4 ساعت از وقت باارزش‌مان را در مسیر رفت‌وبرگشت از محل کار نیستیم؛ ولی هیچ رفاهی، بدون سختی و مشکل نیست. اگر خودتان دورکار باشید یا حداقل یک بار تجربۀ دورکاری داشته باشید، می‌دانید که دورکاری اصلاً کار آسانی نیست.

دورکاری ظاهری به شکل جلسه گذاشتن از داخل رخت‌خواب دارد، ولی در باطن، سخت و پرمشکل است. شاید تنها دغدغۀ کارفرماها فقط این باشد که به‌علت عدم حضور فیزیکی کارکنان‌شان در شرکت، تصور می‌کنند که احتمالاً نیروی کارشان از زیر کار در می‌رود و به‌درستی کار نمی‌کند. اگر شما یک کارفرما با این دیدگاه هستید، یا یک فریلنسر هستید که کارفرمای شما این دیدگاه را دارد، این مطلب را تا پایان بخوانید و در صورت نیاز(!) آن را برای کارفرمای محترم بفرستید! شاید برایش مفید باشد.

اگر فقط به‌علت کرونا دورکار شد‌ه‌اید و تازه‌وارد هستید، به شما خواندن مطلب دورکاری و کرونا را پیشنهاد می‌کنم. ابتدا با نحوۀ بالا بردن بازدهی‌تان آشنا شوید، سپس بیایید تا یک بار برای همیشه در این مطلب از حقیقت اصلی دورکاری برایتان بگویم؛ همۀ این مشکلات را دست‌کم خودم و خیلی از همکاران فریلنسرم هم چشیده‌اند. راه‌حل‌های پیشنهادی هم همگی امتحان شده‌اند و تضمین می‌دهم که کاملاً عملی‌اند. تا پایان مقاله را بخوانید؛ چون احتمالاً همدردیم!

برخی از کارفرماها تصور می‌کنند فریلنسری که استخدام کرده‌اند، جلوی تلوزیونش نشسته و در حالی که به قسمت جدید سریال مختارنامه نگاه می‌کند، مدعی است که کارش را انجام می‌دهد و در مورد نیازهای کاری‌اش درخواست‌هایی مطرح می‌کند. حالا واقعیت چیست؟

در واقعیت، روزهای کاری یک فریلنسر شامل موارد زیر می‌شود:

مشکلات دورکاری و راه‌حل‌ها

بیش از اندازه کار می‌کند:

در کمال تعجب، این جمله خیلی هم درست است! ما بیش از آن مقداری که در شرکت کار می‌کردیم، در خانه‌مان مشغول به کار هستیم. اما این چطور ممکن است؟ وقتی زندگی شخصی شما و همچنین زندگی کاری‌تان در زیر یک سقف باشد، کنار کشیدن از کار، خیلی هم سخت‌تر می‌شود.

اصلاً می‌دانید که کارتان را چه زمانی باید شروع کنید؟ اگر عادت داشته باشید که صبح زودتر بیدار شوید و کارهایتان را انجام دهید، در کار کردن از خانه هم پس از بیدار شدن، بلافاصله به سمت کارتان می‌روید؟ یعنی می‌خواهید بگویید که کارهای خانه‌تان شما را مشغول نمی‌کند؟

برخی از فریلنسرها مجرد هستند. این افراد شاید انگیزه‌ای برای بیدار شدن در صبح را نداشته باشند و واقعاً تا لنگ ظهر بخوابند! اتفاقاً خوبی دورکاری در همین هست. ظهر هم که بیدار شوید، می‌توانید کارهایتان را انجام دهید. ولی این امکان وجود دارد که کل روز خود را به کار کردن اختصاص دهید و چیز زیادی از زندگی قشنگ‌تان نفهمید!

برخی دیگر هم متاهل هستند و احتمالاً وظیفۀ نگهداری از فرزندان را برعهده دارند. در این مورد، کار خیلی سخت‌تر می‌شود. این افراد نمی‌توانند هرروزشان را در هر زمانی که دوست دارند از خواب بیدار شوند و به کار کردن مشغول شوند. در اینجا علاوه‌بر رسیدگی به کارهای خود، باید برای کارهای خانه و فرزندان هم زمانی را اختصاص داد.

کارهای مربوط به شرکت هیچ‌وقت تمام نمی‌شوند. اگر در شرکت حضور داشته باشید، مجبورید تا قبل از ساعت 5 یا 6 کارتان را تمام کنید و هرچه ماند، می‌گذارید برای فردایتان. اما اگر در خانه در حال کار کردن باشید و اطرافتان را بچه‌هایی گرفته باشند که حالا که در خانه حضور دارید انتظار دارند با آن‌ها بازی کنید، چه زمانی به کار کردن خود خاتمه می‌دهید؟ هیچ‌وقت!

چه راه‌حلی برای کار کردن بیش‌از اندازه در خانه وجود دارد؟

اگر همین حالا جلوی این مشکل را نگیرید، بعدها از شغل خود زده می‌شوید! راه‌حل‌های پیشنهادی من:

یک قراری برای پایان روز کاری‌تان مشخص کنید: مثلاً کارهایتان را تا ساعت 5 تمام کنید و برای آن ساعت، تماشای سریال موردعلاقه‌تان را در برنامۀ روزانه‌تان بگنجانید. اگر در برنامه‌ریزی کردن مشکل دارید، مطلب اصول برنامه‌ریزی برای فریلنسرها را بخوانید.

برای استراحت‌تان، زنگ هشدار تنظیم کنید: برای خودتان ساعاتی را به استراحت اختصاص دهید. مثلاً من یک ساعت‌های خاصی را برای پر کردن لیوان آبم تنظیم می‌کنم. حتی برای قدم زدن و بلند شدن از روی میز کار هم می‌توانید زنگ هشدار تنظیم کنید. به این ترتیب، به اندازۀ کافی استراحت می‌کنید و برای کارهایتان انرژی لازم را خواهید داشت.

در مورد زمانی که به کارتان خاتمه می‌دهید، با اعضای تیم خود اتمام حجت کنید: اگر می‌توانید، از قبل زمانی را برای پایان روز کاری‌تان مشخص کنید و اگر نه، هر روز پس از اتمام کارهایتان، از اعضا خداحافظی کنید و به آن‌ها بگویید که کارهایتان را تمام کرده‌اید.

وقتی کارتان تمام می‌شود بین خودتان و محل کارتان، مرز فیزیکی قرار دهید: هروقت که کارتان تمام شد، یک نوشته‌ای روی میز کارتان قرار دهید. مضمون نوشته هم این باشد: کار تمام شده؛ زمان دیگری سر بزنید!

نوتیفیکیشن‌های کامپیوتر و گوشی را خاموش کنید: با این کار دیگر با هر نوتیفیکیشن به کارتان بازنمی‌گردید.

دورکاری خوب است یا بد؟

با وجود تمام مشکلات بزرگی که در دورکاری وجود دارد، باز هم به‌نظر می‌رسد که از کار حضوری خیلی خیلی بهتر باشد. برای این‌که به‌عنوان یک فریلنسر بتوانید زندگی اجتماعی خوبی را داشته باشید و از مزایای دورکاری هم استفاده کنید، باید با چالش‌های آن با روش درست روبرو شوید.

سعی کنید به خودتان سخت نگیرید. نیازی نیست تعداد زیادی از کارهای پیچیده و مهم را به یک‌باره انجام دهید تا کارفرما را تحت تاثیر قرار دهید.

همیشه مواظب نحوۀ نشستن خود بر روی صندلی باشید. حواستان باشد که در نهایت دچار کمردرد نشوید.

عادت غذایی سالم برای خودتان در نظر بگیرید. به‌گونه‌ای غذا بخورید که همیشه انرژی کافی برای کارهایتان داشته باشید و صدالبته که مراقب سطح انرژی‌تان هم باشید.

با کمی خود مراقبتی، می‌توانید تمام کارهایتان را با نظم و سروقت به کارفرما تحویل دهید. اگر نکتۀ دیگری به ذهن‌تان می‌رسد آن را در بخش نظرات برای دیگر فریلنسرها بنویسید تا از تجربه‌های شما استفاده کنند. اگر خواندن مطلب بالا را برای کسی ضروری می‌دانید، لینک این مطلب را با او به اشتراک بگذارید.